Arta Sunetelor

 

FILME STRĂINE VIZIONATE PENTRU SELECŢIA CELUI MAI BUN FILM STRĂIN, REALIZATE ÎNTRE OCTOMBRIE 2004 – SEPTEMBRIE 2005

 

Argentina — El Aura — Fabián Bielinsky,  director

Bangladesh — Shyamol Chaya — Humayun Ahmed, director  

Belgium — The Child — Jean-Pierre & Luc Dardenne, directors

Bolivia — Say Good Morning To Dad — Fernando Vargas, director

Bosnia & Herzegovina — Totally Personal — Nedžad Begović, director

Brazil — Two Sons of Francisco — Breno Silveira, director

Bulgaria — Stolen Eyes — Radoslav Spassov, director

Canada — C.R.A.Z.Y. — Jean-Marc Vallée, director

Chile — Play — Alicia Scherson, director

China — The Promise — Chen Kaige, director

Colombia — La Sombra del Caminante — Ciro Guerra, director

Costa Rica — Caribe — Esteban Ramírez, director

Croatia — A Wonderful Night in Split — Arsen Anton Ostojić, director

Cuba — Viva Cuba — Juan Carlos Cremata Malberti, director

Czech Republic — Something Like Happiness — Bohdan Sláma, director

Denmark — Adam's Apples — Anders Thomas Jensen, director

Estonia — Shop of Dreams — Peeter Urbla, director

Fiji — The Land Has Eyes — Vilsoni Hereniko, director

Finland — Mother of Mine — Klaus Härö, director

France — Joyeux Noel — Christian Carion, director

Georgia — Tbilisi-Tbilisi — Levan Zakareishvili, director

Germany — Sophie Scholl - The Final Days — Marc Rothemund, director

Hong Kong — Perhaps Love — Peter Ho-Sun Chan, director

Hungary — Fateless — Lajos Koltai, director

Iceland — Ahead of Time — Ágúst Gudmundsson, director

India — Paheli — Amol Palekar, director

Indonesia — Gie — Riri Raza, director

Iran — So Close, So Far — Reza Mir Karimi, director

Iraq — Requiem of Snow — Jamil Rostami, director

Israel — What a Wonderful Place — Eyal Halfon, director

Italy — La Bestia Nel Cuore — Cristina Comencini, director

Japan — Blood & Bones — Yoichi Sai, director

Korea — Welcome to Dongmakgol — Kwang-Hyun Park

Luxembourg — Renart the Fox — Thierry Schiel, director

Mexico — Al Otro Lado — Gustavo Loza, director

Mongolia — The Cave of the Yellow Dog — Byambasuren Davaa, director

The Netherlands — Bluebird (nl)— Mijke de Jong, director; disqualified because it was too similar to a version previously aired on Dutch television; it was too late to select another Dutch film. However, the Palestinian entry listed below is a Dutch-German-French-Israeli-Palestinian co-production.  

Norway — Kissed by Winter — Sara Johnsen, director

Palestine — Paradise Now — Hany Abu-Assad, director

Peru — Días de Santiago — Josué Méndez, director

Poland — The Collector — Feliks Falk, director

Portugal — Noite Escura — Joao Canijo, director

Puerto Rico — Cayo — Vicente Juarbe, director

Romania — The Death of Mr Lazarescu — Cristi Puiu, director

Russia — The Italian — Andrei Kravchuk, director

Serbia & Montenegro — Midwinter Night's Dream — Goran Paskaljević, director

Slovak Republic — The City of the Sun — Martin Šulík, director

Slovenia — The Ruins — Janez Burger, director

South Africa — Tsotsi (winner) — Gavin Hood, director

Spain — Obaba — Montxo Armendáriz, director

Sweden — Zozo — Josef Fares, director

Switzerland — Tout un Hiver sans Feu — Greg Zglinski, director

Taiwan — The Wayward Cloud — Tsai Ming-liang, director

Tajikistan — Sex & Philosophy — Mohsen Makhmalbaf, director

Thailand — The Tin Mine — Jira Maligool, director

Turkey — Lovelorn — Yavuz Turgul, director

Vietnam — Buffalo Boy — Nguyen Vo Nghiem Minh, director

 

NOMINALIZĂRI LA OSCAR PE ŢĂRI

 

France 34

Italy 27

Spain 19

Germany 15

Sweden 14

Russia 13

Japan 11

Czech Rep. 9

Hungary 8

Denmark 7

Netherlands 7

Poland 7

Israel 6

Mexico 6

Yugoslavia 6

Argentina 5

Belgium 5

Brazil 5

Switzerland 5

Algeria 4

China 4

Greece 4

Norway 4

Canada 3

India 3 (intrări oficiale)

Taiwan 3

South Africa 2

United Kingdom 2

Austria 1

Bosnia & Herzegovina 1

Cote d'Ivoire 1

Cuba 1

Finland 1

Georgia 1

Hong Kong 1

Iceland 1

Iran 1

Macedonia 1

Nepal 1

Nicaragua 1

Palestine 1

Puerto Rico 1

Uruguay 1

Ukraine 1

Vietnam 1

 

Radu Lupaşcu, Nelu Stratone, Jan Ghimpeţeanu

25.02. 2010

 

 

 

Baicea Blues Band

conquette.jpg

Afis_Tabara Folk Calafat 2017.jpg

Afis_Poarta Sarutului 2017.jpg

Afis_dichis n blues 2017.jpg

Afis_Brasov Jazz and Blues Festival 2018.jpg

Afis_Servus Transilvania 3 2017.jpg

Afis_Festival Enescu 2017.jpg

Afis_Candy Dulfer.jpg

Afis_Hiromi.jpg

Afis_Marele Cor al Armatei Rosii.jpg

Afis_Havasi.jpg